Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Emerytura

  Dożywotne świadczenie pieniężne, wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Emerytura przysługuje po przepracowaniu określonej liczby lat i po osiągnięciu określonego wieku – docelowo jest to 67 zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Od 1999 r. w Polsce obowiązuje trzyfilarowy system emerytalny, w ramach którego przyznawane są środki finansowe podczas naliczania emerytury. Na system emerytalny składają się:

  • I filar – prowadzony przez ZUS. I filar jest obowiązkowy, oparty na systemie repartycyjnym. Świadczenia emerytalne wypłacane są na bieżąco ze składek aktualnie wpłacających pracowników.
  • II filar – prowadzony jest przez samodzielnie wybrane przez ubezpieczonego Powszechne Towarzystwo Emerytalne, prowadzące indywidualne Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). OFE zasilane są częścią składki z ZUS. Składki wpłacane w II filarze są zwolnione z podatku dochodowego, podlegają również częściowemu dziedziczeniu.
  • III filar – nie jest obowiązkowy. Zadaniem III filaru jest zapewnienie dodatkowych oszczędności na czas emerytury. W ramach III filaru dostępne są Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Programy Emerytalne (PPE).