Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj
  • Fundusze inwestycyjne


   Inwestuj korzystając z wiedzy ekspertów.
   Wpłacaj nawet niewielkie kwoty i obserwuj postępy inwestycji
   w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych nr 1
    w Polsce
    

   • Ponad 40 różnych funduszy o różnych strategiach i poziomie ryzyka
   • Pierwsza wpłata min. 200 zł, kolejne dowolnej wysokości
   • Otwarcie i prowadzenie konta za 0 zł

    

   Należymy do jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie,
   w Polsce działamy od 1997 r.

    

   Za lata 2021 i 2022 zdobyliśmy nagrodę Alfa dla najlepszego towarzystwa funduszy inwestycyjnych w Polsce

    

   Zaufało nam już ponad 600 tys. klientów, dla których zarządzamy środkami o łącznej wartości powyżej 40 mld zł

   Co to są fundusze inwestycyjne?

   Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego inwestowania, która polega na inwestycji pieniędzy od klientów w różnego rodzaju aktywa. Wpłaty dokonane przez inwestorów są przeliczane na jednostki uczestnictwa, dzięki czemu klient wpłacając pieniądze do funduszu, nabywa do niego prawa. Mówiąc wprost - Ty wpłacasz pieniądze do funduszy inwestycyjnych, a następnie są one inwestowane np. w akcje, obligacje, ETF-y, surowce itp.

   O każdy fundusz troszczy się jego zarządzający posiadający odpowiednie kompetencje, doświadczenie i zasoby do prowadzenia inwestycji.
   Fundusze inwestycyjne mają określoną strategię inwestycyjną, dzięki czemu z góry wiadomo, w jakich branżach, regionach geograficznych i rodzajach instrumentów finansowych będą inwestować. Wszystkie szczegóły możesz sprawdzić w opisie konkretnego funduszu, co ułatwi Ci wybór.

   Sprawdź notowania i opisy funduszy

   Które fundusze inwestycyjne wybrać?

   Fundusze inwestycyjne oferują inwestycje o różnym poziomie ryzyka oraz strategiach inwestycyjnych. To, jaki fundusz wybierzesz, zależy od tego, jakich zysków oczekujesz oraz jaki poziom ryzyka akceptujesz. Dopiero zaczynasz przygodę z funduszami inwestycyjnymi? Przejdź na naszą stronę: Jak zacząć inwestować

   W Goldman Sachs TFI proponujemy inwestorom ponad 40 różnego rodzaju funduszy, które dzielimy ze względu na rodzaj:

   Fundusze
   akcji
      

    

   Inwestycje w akcje spółek z całego świata. Wysokie ryzyko, wysoki możliwy zysk.

   Fundusze
   obligacji
      

   Obligacje rządowe, pozarządowe i korporacyjne w jednym miejscu.

   Fundusze
   krótkoterminowe dłużne
      

   Inwestycje w instrumenty dłużne - niskie ryzyko dla ceniących ostrożność.

   Fundusze
   mieszane
      

    

   Mix akcji i obligacji. Balans inwestycji w jednym funduszu.

   Fundusze
   cyklu życia
      

    

   Jeden fundusz na całe życie, który zmienia się z czasem i dopasowuje do Ciebie.

   Fundusze
   Emerytura (PPK)
      

    

   Stworzone z myślą o PPK, na długoterminowy plan inwestycyjny.

   Fundusze
   alternatywne
      

    

   Alternatywne strategie inwestycyjne dla najbardziej wymagających inwestorów.

   Fundusze inwestycyjne - czy warto?

   Takie rozwiązanie to wiele korzyści dla inwestorów, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych. Oto kilka kluczowych zalet funduszy inwestycyjnych:

   • Szeroki zakres inwestycji

    Fundusze inwestycyjne inwestują w szeroki zakres instrumentów, takich jak akcje, obligacje, ETF-y czy surowce. Dzięki temu inwestorzy korzystają z zalet dywersyfikacji swojego portfela, co pomaga zmniejszyć ryzyko związane z pojedyńczymi inwestycjami. Mówiąc krótko - inwestując w ramach pojedynczego funduszu, możesz inwestować w wiele różnych opcji inwestycyjnych.

   • Większe możliwości funduszy inwestycyjnych

    Fundusze inwestycyjne umożliwiają inwestowanie w rynki i aktywa, które są trudno dostępne dla indywidualnych inwestorów, takie jak rynki zagraniczne, nowe technologie czy rynki wschodzące. Dzięki temu inwestorzy mogą korzystać z jeszcze większej różnorodności rynków i klas aktywów.

   • Tańsze inwestycje dzięki skali

    Klienci funduszy inwestycyjnych korzystają z efektu skali, ponieważ fundusz zbiera oszczędności od wielu inwestorów i inwestuje je zbiorczo w różne aktywa. Dzięki temu inwestorzy mogą korzystać z niższych kosztów transakcyjnych i zarządzania w porównaniu z indywidualnymi inwestycjami.

   • Inwestujesz kiedy chcesz

    Łatwa dostępność i płynność – w przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych można kupić i sprzedać jednostki uczestnictwa w dowolnym momencie. W Goldman Sachs TFI oferujemy platformę inwestycyjną GS TFI 24, gdzie wygodnie sprawdzisz postępy w inwestycjach, możesz dokonać zakupu, konwersji lub zamiany oraz sprzedaży funduszy, 

   • Oszczędność czasu

    Inwestorzy nie muszą się angażować w proces inwestycyjny, monitorować rynku czy analizować opłacalność poszczególnych aktywów. Mogą zaufać profesjonalnym ekspertom - zarządzającym funduszami, którzy podejmują decyzje inwestycyjne w obrębie funduszu, za który odpowiadają.

    Czy fundusze inwestycyjne są bezpieczne?

    Rola zarządzającego i strategii

    Funduszami inwestycyjnymi są oferowane przez profesjonalne instytucje finansowe, które noszą nazwę Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI).

    Fundusze inwestycyjne prowadzone są przez zarządzającego - osoby o odpowiednim doświadczeniu i wykształceniu, które inwestują powierzone funduszowi pieniądze. Każdy fundusz inwestycyjny posiada określoną strategię - dlatego też wybierając konkretny fundusz, wiesz, w co będzie inwestować.

    Nadzór KNF

    TFI w Polsce działają na podstawie przepisów prawa oraz podlegają nadzorowi organów regulacyjnych, takich jak Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). TFI mają obowiązek przestrzegania określonych standardów i procedur związanych z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi oraz ochroną interesów inwestorów. Jeżeli TFI nie spełnia wymogów prawnych i określonych standardów działania, KNF może nałożyć karę, nakazać wprowadzenie niezbędnych zmian lub w ostateczności - cofnąć zezwolenie na prowadzenie działalności.

    Depozytariusz gwarancją kontroli

    Aktywa funduszu inwestycyjnego są przechowywane na rachunku depozytariusza, którym z reguły jest bank. Ma on prawo kontrolować fundusz i sprawdzać, czy działa zgodnie z prawem i przyjętym statutem.

    Fundusze inwestycyjne - opłaty

    Inwestycja w fundusze inwestycyjne w Goldman Sachs TFI

    Otwarcie i prowadzenie konta za darmo
    Kupno i zamiany funduszy za darmo
    Opłata za zarządzanie funduszami
    Opłatę za zarządzanie podajemy jako procent pobierany od zainwestowanych środków w skali roku. Na przykład przy inwestycji 1000 zł na okres jednego roku w funduszu o opłacie za zarządzanie równej 1,0%, pobierzemy opłatę równą 10 zł.
    w zależności od wybranego funduszu, od 0,50%

    Przydatne linki

    Wszystko na temat opłat za fundusze inwestycyjne Przejdź
    Akademia Inwestora - przydatne wskazówki dla początkujących inwestorów Przejdź
    Notowania funduszy inwestycyjnych Przejdź

    Czy można stracić na funduszach inwestycyjnych?

    Istnieje ryzyko straty związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne, podobnie jak w przypadku każdej innej inwestycji. Mają na to wpływ różnego rodzaju ryzyka – np. ryzyko rynkowe, ryzyko stóp procentowych, walutowe, operacyjne itd. Warto jednak zaznaczyć, że fundusze inwestycyjne są zarządzane przez profesjonalnych ekspertów, którzy podejmują decyzje inwestycyjne na podstawie regularnej analizy rynkowej. Dzięki temu inwestorzy korzystają z ich wiedzy, doświadczenia i zróżnicowanych inwestycji w ramach jednego funduszu. Pozwala to na dywersyfikację inwestycji i zyskanie szansy na lepsze wyniki niż w przypadku pojedynczych inwestycji. 

    Poza dywersyfikacją warto postawić również na regularność inwestycji, która pozwala na uzyskanie wyższej stopy zwrotu z długoterminowej inwestycji. Zaczynając przygodę z funduszami inwestycyjnymi należy pamiętać, że wymagają one odpowiednio dużo czasu. Każdy z naszych funduszy ma określony horyzont inwestycyjny - czyli zalecany minimalny czas na inwestycję. Pamiętaj o trzech zasadach: dywersyifkacji, regularności i horyzoncie inwestycyjnym, a zwiększysz swoje szanse na pozytywny wynik inwestycji!

    Najczęściej zadawane pytania

    Chcesz zacząć inwestować? Myślisz o swojej finansowej przyszłości? Zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty funduszy inwestycyjnych Goldman Sachs. Nie musisz wpłacać dużych kwot, żeby skutecznie inwestować i pomnażać swój majątek. Pierwsza wpłata to tylko 200 zł, a kolejne kwoty możesz wpłacać, kiedy chcesz i w dowolnej wysokości. Pamiętaj jednak, że najlepsze efekty uzyskasz dzięki regularnemu inwestowaniu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak działają fundusze inwestycyjne, to zapraszamy do naszej Akademii Inwestora, gdzie dowiesz się, jak zacząć inwestować w fundusze.

    Odpowiedzialne inwestowanie

    W Goldman Sachs TFI patrzymy na inwestycje szerzej niż tylko przez pryzmat raportów i wskaźników finansowych.

    Dowiedz się więcej

    Przeczytaj więcej na temat funduszy inwestycyjnych

    Zweryfikowany przez eksperta

    Inwestycje

    Jak zacząć przygodę z inwestowaniem?

    20.05.2022 | 4 min czytania

    Inwestowanie to proces, w którym od jednorazowej wpłaty (nawet większej kwoty) ważniejsza jest systematyczność.

    Redakcja

    Zweryfikowany przez eksperta

    Emerytura

    Prywatna emerytura – ranking produktów emerytalnych Goldman Sachs TFI

    18.01.2024 | 18 min czytania

    Ranking produktów emerytalnych Goldman Sachs TFI. Poznaj wszystkie dostępne możliwości! Sprawdź zalety IKE, IKZE, PPK i PPE.

    Krzysztof Rogowski

    Zweryfikowany przez eksperta

    Inwestycje

    Pomyśl dwa razy, nim tanio sprzedasz fundusz

    04.11.2022 | 6 min czytania

    Chcesz wyjść z funduszu obligacji? Zastanów się dwa razy zanim to zrobisz. Zobacz nasze 3 scenariusze.

    Krzysztof Kita