Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj
  • Jak zacząć inwestować

   Inwestowanie nie jest łatwe, ale może być proste. Poświęć nieco czasu na opanowanie podstaw, a wybór funduszu inwestycyjnego przestanie przyprawiać Cię o ból głowy.
   Więcej odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz w naszej Akademii Inwestora. 

   Na dobry początek warto wiedzieć

   • Warto inwestować

    Bo zamiast bezczynnego trzymania pieniędzy „w skarpecie”, wysyłamy je do pracy. Kiedy inwestujemy w obligacje otrzymujemy odsetki. Kiedy inwestujemy w akcje spodziewamy się wzrostu ich wartości i wypłaty dywidendy. Z kolei trzymając gotówkę na nieoprocentowanym koncie w banku pieniądze nie pracują. A więc tak naprawdę tracą na wartości, bo są podjadane przez inflację.

   • Nie ma inwestycji bez ryzyka

    Inwestowanie to poświęcenie czasu i pieniędzy tu i teraz na rzecz możliwych korzyści w przyszłości. „Możliwych”, bo przyszłość jest niepewna. Wybór funduszu powinien więc zależeć od tego, jakiej stopy zwrotu oczekujesz i jakie ryzyko jesteś w stanie ponieść. Pamiętaj, że z ryzykiem można się oswoić – na przykład odpowiednio dywersyfikując swoje inwestycje.

   • Z nami inwestujesz w fundusze

    Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego inwestowania pieniędzy na rynku kapitałowym. Możesz wybierać spośród wielu rodzajów funduszy. Od strategii dłużnych, przez globalne rynki akcji i surowców, aż po fundusze łączące wszystkie te klasy aktywów. Są też takie, które wraz z upływem czasu same dopasowują strukturę portfela do Twoich potrzeb.

   • Parasol chroni nie tylko przed deszczem

    Fundusz parasolowy to zbiór subfunduszy. Każdy z nich może realizować inną strategię, a Ty możesz swobodnie przenosić środki pomiędzy nimi, np. z Goldman Sachs Akcji do Goldman Sachs Obligacji. Gdy dokonujesz zmian w ramach jednego funduszu parasolowego, nie musisz płacić podatku od zysków kapitałowych. Zapłacisz go dopiero, gdy wycofasz środki z danego „parasola”.
     

   Jak wygląda rejestracja w gstfi24.pl

   • 01

    Wybierz produkt

    Pierwszym krokiem jest wybór jednego z trzech produktów. Indywidualne Konta Emerytalne i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego świetnie sprawdzą się przy inwestowaniu na emeryturę. Pozwalają też inwestować efektywniej, dzięki ulgom podatkowym. Jeśli inwestujesz na inny cel niż emerytura, rozważ bezpośredni zakup funduszy inwestycyjnych.

   • 02

    Wybierz fundusze

    W ofercie mamy kilkadziesiąt rozwiązań inwestycyjnych. Masz więc z czego wybierać, żeby dopasować inwestycję do swoich potrzeb. O tym jak to zrobić przeczytasz niżej, a w szczegółach opiszemy to w Akademii Inwestora.

   • 03

    Uzupełnij dane

    Następnie poprosimy Cię o wypełnienie formularza z danymi kontaktowymi. Po wideoweryfikacji i potwierdzeniu Twojej tożsamości poprosimy Cię o podanie danych adresowych, a także numeru rachunku bankowego, z którego dokonasz pierwszej wpłaty.   

   • 04

    Wpłać pieniądze i zakończ rejestrację

    Ostatnim krokiem jest zainwestowanie, czyli wpłata środków na konto wybranego funduszu. Pierwsza wpłata jest też etapem potwierdzania tożsamości. Po niej wyślemy Ci hasło startowe do Twojego konta, gdzie po zalogowaniu w serwisie zakończysz rejestrację. Środki na koncie zobaczysz dopiero po kilku dniach. W międzyczasie zachęcamy do lektury Akademii.

    Zacznij inwestować już dziś.

    Otwórz konto

     

    Na co zwrócić uwagę wybierając fundusz

    • Poziom ryzyka

     Zwykle im wyższy, tym potencjalnie wyższy zysk. Możemy określić je wskaźnikiem SRI w skali od 1 do 7 to najwyższe ryzyko.

    • Horyzont inwestycyjny

     Jeśli twoje plany sięgają wiele lat w przyszłość rozważ ulokowanie większej części środków w fundusze akcji. Z kolei  płynne fundusze rynku pieniężnego sprawdzą się w bardzo krótkim terminie.

    • Historyczne wyniki

     Wyniki osiągane w historii to zły prognostyk - wcale nie muszą się powtórzyć. Ale można je porównać między podobnymi funduszami i sprawdzić który zarządzający radził sobie w czasach hossy i bessy.

    • Opłaty

     W funduszach otwartych maksymalny poziom opłaty za zarządzanie ustawowo wynosi 2%, ale są typy funduszy, np. obligacji, gdzie te opłaty tradycyjnie są niższe. Zwróć uwagę, że ta opłata to cena za zarządzanie, więc „taniej”, nie musi oznaczać „lepiej”.

    • Typ funduszu

     Nasze fundusze podzieliliśmy na 7 głównych typów, w zależności od tego, w co inwestują. Mamy fundusze: akcji, obligacji, krótkoterminowe dłużne, mieszane, alternatywne, cyklu życia i PPK (zdefiniowanej daty).
      

    • Schroń się pod parasol

     Jeśli chcesz zbudować cały portfel funduszy, sprawdź czy należą do tego samego parasola. Przeważnie przenosząc środki między takimi funduszami nie musisz płacić podatku od zysków kapitałowych. Zapłacisz go dopiero, gdy wycofasz środki z danego „parasola”. 

    • Ocena funduszu

     Niezależny portal Analizy Online przypisuje funduszom oceny w skali od 1 do 5, oraz prowadzi ranking wyników w horyzoncie 12 i 36 miesięcy.

    • ESG

     Odpowiedzialne inwestowanie zyskuje na znaczeniu. Dlatego warto zwrócić uwagę w jaki sposób strategia funduszu uwzględnia kryteria środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego zyskują na znaczeniu.
      

    • Dobre praktyki informacyjne

     Wśród nich jest publikowanie składów i struktury portfela, stopy zwrotu z benchmarku, danych o bilansie sprzedaży, i pełnej tabeli opłat. Dobrze mieć dostęp do tych informacji, a nie każdy fundusz je wszystkie publikuje.
      

     Jakie opłaty wiążą się z inwestowaniem w fundusze

     Koszty, w tym opłaty związane z inwestowaniem w fundusze, można podzielić na trzy kategorie: 

     • opłaty pobierane z aktywów funduszu, czyli pośrednio od uczestników funduszu,
     • opłaty pobierane bezpośrednio od uczestników funduszu,
     • koszty, jakie ponosi TFI.
       

     Jednak tylko dwie pierwsze kategorie mają znaczenie dla klientów.

     Większość opłat, jakie ponoszą klienci, pobierana jest z aktywów funduszu. Są to m.in.: opłata za zarządzanie, za wyniki, koszty transakcyjne, koszty operacyjne funduszu, np. związane z agentem transferowym i audytem zewnętrznym. Może się też zdarzyć, że opłaty bezpośrednio od klientów pobiera dystrybutor funduszu. Inwestując za pośrednictwem gstfi24.pl nie ponosisz opłat dystrybucyjnych.

     7 zasad początkującego inwestora

     • Rozpocznij od edukacji

      Brak wiedzy w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych to fundamentalny błąd, który popełnia każdy inwestor rzucając się w wir inwestycji, mamiony wizją szybkiego wzbogacenia się. 

     • Wyznacz sobie cele

      Popularnym i trafnym celem długoterminowym jest godna emerytura. W średnim terminie może to być wysłanie dzieci na studia lub pomom w zakupie mieszkania.

     • Spłać dotychczasowe zobowiązania

      Jeśli zyski z inwestycji będą niższe niż odsetki, wysoko oprocentowany kredyt będzie jak kula u nogi. Lepiej najpierw zająć się jego spłatą.

     • Odłóż środki na czarną godzinę

      Inwestowanie to proces długoterminowy. „Gotówka” ulokowana w płynnych aktywach może uchronić Cię przed zamknięciem inwestycji w złym momencie.

     • Pamiętaj o dywersyfikacji

      Inwestycja to nie ruletka z jednym żetonem. Ograniczenie się do akcji jednej spółki czy nawet jednego funduszu, to niepotrzebna koncentracja ryzyka. Podziel środki na kilka inwestycji.

     • Inwestuj regularnie

      Inwestując systematycznie niewielkie kwoty unikasz tzw. ryzyka złej daty – że zainwestujesz całość środków „na szczycie”. Stosując taką metodę nie musisz codziennie śledzić notowań. 

     • Emocje trzymaj na wodzy

      Cykliczność rynków to jedna z niewielu pewnych rzeczy w inwestowaniu. Dlatego dwa razy zastanów się, nim zakończysz inwestycję tuż po gwałtownym spadku.