Na dobry początek warto wiedzieć
Warto inwestować
Bo zamiast bezczynnego trzymania pieniędzy „w skarpecie”, wysyłamy je do pracy. Kiedy inwestujemy w obligacje otrzymujemy odsetki. Kiedy inwestujemy w akcje spodziewamy się wzrostu ich wartości i wypłaty dywidendy. Z kolei trzymając gotówkę na nieoprocentowanym koncie w banku pieniądze nie pracują. A więc tak naprawdę tracą na wartości, bo są podjadane przez inflację.
Nie ma inwestycji bez ryzyka
Inwestowanie to poświęcenie czasu i pieniędzy tu i teraz na rzecz możliwych korzyści w przyszłości. „Możliwych”, bo przyszłość jest niepewna. Wybór funduszu powinien więc zależeć od tego, jakiej stopy zwrotu oczekujesz i jakie ryzyko jesteś w stanie ponieść. Pamiętaj, że z ryzykiem można się oswoić – na przykład odpowiednio dywersyfikując swoje inwestycje.
Z nami inwestujesz w fundusze
Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego inwestowania pieniędzy na rynku kapitałowym. Możesz wybierać spośród wielu rodzajów funduszy. Od strategii dłużnych, przez globalne rynki akcji i surowców, aż po fundusze łączące wszystkie te klasy aktywów. Są też takie, które wraz z upływem czasu same dopasowują strukturę portfela do Twoich potrzeb.
Parasol chroni nie tylko przed deszczem
Fundusz parasolowy to zbiór subfunduszy. Każdy z nich może realizować inną strategię, a Ty możesz swobodnie przenosić środki pomiędzy nimi, np. z Goldman Sachs Akcji do Goldman Sachs Obligacji. Gdy dokonujesz zmian w ramach jednego funduszu parasolowego, nie musisz płacić podatku od zysków kapitałowych*. Zapłacisz go dopiero, gdy wycofasz środki z danego „parasola”.
*nie dotyczy Goldman Sachs Total Return.
Jak wygląda rejestracja w gstfi24.pl
Zacznij inwestować już dziś.
Na co zwrócić uwagę wybierając fundusz
Jakie opłaty wiążą się z inwestowaniem w fundusze
Koszty, w tym opłaty związane z inwestowaniem w fundusze, można podzielić na trzy kategorie:
- opłaty pobierane z aktywów funduszu, czyli pośrednio od uczestników funduszu,
- opłaty pobierane bezpośrednio od uczestników funduszu,
- koszty, jakie ponosi TFI.
Jednak tylko dwie pierwsze kategorie mają znaczenie dla klientów.
Większość opłat, jakie ponoszą klienci, pobierana jest z aktywów funduszu. Są to m.in.: opłata za zarządzanie, za wyniki, koszty transakcyjne, koszty operacyjne funduszu, np. związane z agentem transferowym i audytem zewnętrznym.
Szczegóły znajdziesz w „Zestawieniach opłat i kosztów”.
Może się też zdarzyć, że opłaty bezpośrednio od klientów pobiera dystrybutor funduszu. Inwestując za pośrednictwem gstfi24.pl nie ponosisz opłat dystrybucyjnych.
7 zasad początkującego inwestora