Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Inwestor

  Osoba lub podmiot inwestujący oszczędności albo środki pozyskane z kredytu w celu uzyskania zysku. Może to być osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, która nie posiada zdolności prawnej. Inwestor dokonuje inwestycji, które są obarczone pewnym ryzykiem, w celu pomnażania kapitału.

  Co jest przedmiotem inwestycji? Inwestorzy najczęściej kupują: konkretne majątki (np. zakłady przemysłowe), papiery wartościowe, dzieła sztuki, aktywa. Każdy inwestor musi się liczyć nie tylko z zarobkiem, ale również z ryzykiem poniesienia straty. Niejednokrotnie w celu realizacji inwestycji inwestorzy potrzebują znacznie większych środków pieniężnych, które pozyskują z kredytów. W takim przypadku ryzyko, które ponosi inwestor jest dwubiegunowe, ponieważ dotyczy także konieczności spłaty w terminie zaciągniętego zobowiązania.

  Inwestor jako osoba fizyczna to również ktoś kto kupuje np. działkę lub nieruchomość z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży z określonym zyskiem. Każdy dobry inwestor powinien być uważnym obserwatorem rynku, potrafiącym dokonać transakcji w najlepszym terminie. Kluczem do udanych inwestycji jest poniesienie niskiego kosztu i uzyskanie relatywnie wysokiego zarobku.