Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Kapitał

  Zasoby pieniężne, intelektualne lub środki produkcji. Oznaczają one trwałą wartość (majątek, aktywa, umiejętności), która jest niezbędna do rozpoczęcia i rozwoju działalności gospodarczej, ale też do funkcjonowania gospodarstw domowych. Kapitał może występować w formie:

  • pieniężnej (np. środki finansowe własne, środki finansowe pozyskane z kredytów lub pożyczek, środki pozyskane z emisji obligacji),
  • rzeczowej (np. maszyny i wyposażenie zakładów przemysłowych),
  • niematerialnej, zwłaszcza wartości intelektualne (np. prawa autorskie, patenty, oprogramowania komputerowe, projekty nowych rozwiązań technologicznych, jak i sama wiedza oraz umiejętności pracowników przedsiębiorstwa); do kapitału niematerialnego można zaliczyć również kapitał przyrodniczy (np. rzeki, jeziora, lasy) oraz edukacyjny (np. sposoby nauczania).

  W przypadku działalności gospodarczej pomnażanie kapitału doprowadza bezpośrednio do wzrostu wartości przedsiębiorstwa oraz jego rozwoju gospodarczego. W przypadku gospodarstw domowych natomiast prowadzi do wzrostu jakości życia oraz rozwoju osobistego. Kapitał nie zawsze posiada wymierną wartość, szczególnie wtedy, gdy dotyczy kwestii niematerialnych, intelektualnych.