Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)

  Instytucja zajmująca się obsługą rolników, odpowiedzialna za ich ubezpieczenie społeczne. Do najważniejszych zadań KRUS należy przyznawanie i wypłacanie świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń (emerytalno-rentowego, wypadkowego, chorobowego, macierzyńskiego); wypłacanie krajowych rent strukturalnych, zasiłków rodzinnych, zasiłków pielęgnacyjnych, świadczeń kombatanckich dla inwalidów wojennych oraz obsługa ubezpieczenia zdrowotnego rolników. Ponadto KRUS prowadzi działalność prewencyjną na rzecz upowszechniania zasad bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych oraz eliminowania zagrożeń w miejscu pracy. KRUS-em kieruje prezes, jako centralny organ administracji publicznej, podległy ministrowi do spraw rolnictwa.

  Obecnie na odrębnych zasadach finansowych funkcjonują dwa rodzaje ubezpieczeń społecznych dla rolników: ubezpieczenia emerytalno-rentowe (finansowane w przeważającej części z dotacji budżetowej, uzupełnione dochodami ze składek ubezpieczonych rolników), ubezpieczenia macierzyńskie, chorobowe i wypadkowe (realizowane za pomocą składek rolników gromadzonych w Funduszu Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników).