Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Konto oszczędnościowe

  Rachunek bankowy, funkcjonujący przy tradycyjnych kontach rozliczeniowo-oszczędnościowych (ROR), który posiada podwyższone oprocentowanie (ROR-y najczęściej nie są oprocentowane). Jest on przeznaczony do przechowywania nadwyżek finansowych (oszczędności) w celu zniwelowania kosztów inflacji lub uzyskania zarobku. Konto oszczędnościowe to produkt dostępny w każdym banku, który łączy w sobie zalety lokaty i rachunku ROR, czyli umożliwia pełne zarządzanie środkami finansowymi (wpłaty, wypłaty) oraz przynosi określony zysk. Konto oszczędnościowe jest najczęściej zakładane automatycznie wraz z otwieranym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym.

  Konta oszczędnościowe są nieograniczone czasowo, a odsetki oblicza się najczęściej za każdy dzień utrzymywania pieniędzy na koncie. Wypłata pieniędzy nie powoduje, że już naliczone odsetki przepadną, jak ma to miejsce w przypadku niektórych lokat bankowych. Prowadzenie kont oszczędnościowych najczęściej jest bezpłatne, ale niektóre banki pobierają prowizję za drugą lub kolejną wypłatę środków z konta oszczędnościowego w tym samym miesiącu. Wszelkie ruchy (wpłaty, wypłaty) są realizowane najczęściej pomiędzy kontem oszczędnościowym a osobistym (ROR).