Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Lokata

  Wpłacanie pieniędzy na lokatę to sposób pomnażania oszczędności. Zakładając lokatę, zawieramy umowę z określoną instytucją finansową (najczęściej bankiem), na podstawie której otrzymujemy konkretny zysk. Wybrana instytucja może obracać naszymi pieniędzmi, a w zamian za to wypłaca nam wynagrodzenie, czyli odsetki. Lokata zawierana jest na pewien czas (okres lokaty), a odsetki wypłacane są co miesiąc, kwartalnie lub raz na rok.

  Na rynku istnieje kilka rodzajów lokat, które przynoszą zróżnicowane zyski. Dla niektórych klientów ulokowanie pieniędzy (tzw. zdeponowanie ich na lokacie) nie jest sposobem na zarabianie, a przede wszystkim na przechowywanie własnej nadwyżki finansowej oraz zminimalizowanie skutków inflacji.

  Wyróżniamy trzy główne rodzaje lokat: terminową, dynamiczną, rentierską. Lokata terminowa zawierana jest na konkretny czas, po którym następuje jej ewentualne rozwiązanie, zwrot wpłaconej kwoty oraz wypłacenie zarobionych odsetek. Lokata dynamiczna charakteryzuje się dużą uniwersalnością – klient ma możliwość swobodnego zarządzania pieniędzmi złożonymi na lokacie (może je wpłacać i wypłacać). Lokata rentierska jest długoterminową lokatą o wysokiej kwocie, dzięki której klient otrzymuje stały przypływ gotówki.