Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Lokata bankowa

  Pojęcie jest często stosowane zamiennie z depozytem bankowym. Depozyt to jedna z najpopularniejszych form inwestycji wśród klientów indywidualnych. Lokaty bankowe obejmują konkretne produkty, które różnią się między sobą długością zawieranej umowy, rodzajem oprocentowania oraz wysokością minimalnego kapitału. Posiadanie lokaty bankowej jest możliwe, jeśli klient wpłaci konkretną kwotę pieniężną (tzw. wkład, minimalny kapitał), która jest warunkiem podpisania umowy.

  Lokaty można podzielić na kilka grup, m.in.: krótkoterminowe, długoterminowe, dynamiczne, inwestycyjne, nocne, progresywne, rentierskie, negocjowane, typu call, strukturyzowane. W zależności od oferty konkretnego banku, szczegółowe warunki danego produktu mogą być różne, zarówno w kwestii minimalnego wkładu, terminu zapadalności (dnia naliczania odsetek), długości umowy, jak i wysokości oprocentowania. Ze względu na wysoką konkurencyjność, banki często wprowadzają specjalne, promocyjne warunki lokat, które mają zachęcić potencjalnych klientów do deponowania środków pieniężnych. Kapitał z lokat służy bankom częściowo do udzielania kredytów lub pożyczek.