Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Lokata z funduszem

  Bankowa lokata terminowa połączona z funduszem inwestycyjnym. To produkt bankowy kierowany przede wszystkim do klientów, którzy oczekują wyższych zysków niż te oferowane na depozytach w standardowej ofercie, ale też nie podejmują samodzielnych inwestycji w fundusze inwestycyjne.

  Warunkiem otwarcia lokaty z funduszem jest nabycie jednostek uczestnictwa w wybranych funduszach inwestycyjnych (banki umożliwiają wybór pomiędzy funduszami o zróżnicowanych strategiach inwestycyjnych). Jej konstrukcja jest swym założeniu bardzo prosta – część środków wpłacanych przez inwestora jest przeznaczana na lokatę terminową (charakteryzującą się pewnym, ale jednak skromnym zyskiem), zaś część na jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych (charakteryzujących się określonym poziomem ryzyka poniesienia straty, ale też możliwością uzyskania znaczących zysków). Proporcje tych dwóch składników lokaty mogą być bardzo różne – najczęściej spotykane to 50 : 50 (po połowie na lokatę terminową i na fundusz) oraz 25 : 75 (25% na lokatę terminową i 75% na fundusz). Dodatkowo przy lokacie z funduszem banki oferują nieco wyższe oprocentowanie lokaty terminowej niż przy standardowej ofercie. Okres, na który zawierane są lokaty z funduszem jest zróżnicowany – zaczyna się najczęściej od 3 miesięcy do nawet 3 lat. Inwestycja w lokatę z funduszem wymaga przeznaczenia kilku tysięcy złotych.