Menu główne

Czego szukasz?

    IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

    Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

    Sprawdź

    IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

    Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

    Sprawdź
    Artykuły

    Artykuł

    Nowe zasady podatkowe

    Dowiedz się, jak rozliczyć po nowemu podatek od zysków kapitałowych ze swoich inwestycji w fundusze.

    Przeczytaj
    Artykuły

    Artykuł

    Nowe limity IKE i IKZE w 2025 r.

    Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2025 roku.

    Przeczytaj

    Obligacja

    Papier wartościowy i pewnego rodzaju pożyczka, która zawierana jest pomiędzy właścicielem obligacji (obligariusz) a jej emitentem, będącym w tym przypadku dłużnikiem. Obligacje są wypuszczane na rynek lub do zamkniętego kręgu obligatariuszy w określonej ilości (serii). W zdecydowanej większości przypadków obligacje określają pewne zobowiązania pieniężne. Emitent może być zobowiązany do zwrotu określonej kwoty z odsetkami lub do spełnienia świadczenia, które zostało zawarte w obligacji. Najczęściej jest to przekazanie części przyszłych zysków, ustanowienie praw rzeczowych lub przeobrażenie wspomnianego papieru wartościowego w akcje. Emitentem obligacji może być nie tylko Skarb Państwa, ale również samorząd, spółka, jednostka fizyczna.

    W każdej obligacji stosuje się konkretne terminy, które decydują o właściwościach danego papieru wartościowego. Zarówno dla kupujących, jak i sprzedających najważniejsza jest zapadalność (termin wykupu obligacji), wartość nominalna (kwota, od której trzeba zapłacić odsetki) oraz cena emisji, czyli cena sprzedaży.