Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Portfel inwestycyjny

  Zbiór finansowych lub rzeczowych aktywów inwestora, które stanowią dla niego formę lokowania majątku. Wśród składników portfela inwestycyjnego znaleźć się mogą: gotówka, bankowe lokaty terminowe oraz lokaty z funduszem, akcje, obligacje, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, nieruchomości, złoto, antyki, dzieła sztuki, kamienie szlachetne itp. Składniki te odznaczają się zróżnicowanym poziomem ryzyka inwestycyjnego, różną zyskownością, ale też różnym poziomem ich płynności (zbywalności). Stąd też w praktyce inwestorzy – w zależności od swoich możliwości oraz preferencji finansowych – tworzą mniej lub bardziej różnorodne portfele inwestycyjne. Bardzo jednak często specjaliści od inwestycji zalecają dywersyfikację (różnicowanie składu aktywów) portfela inwestycyjnego, które znacząco zmniejsza ryzyko inwestycyjne.

  Dobrze skonstruowany portfel inwestycyjny powinien być dostosowany do aktualnie panującej koniunktury. Kryzys powinien nas skłaniać do inwestycji w bardziej bezpieczne aktywa. Musimy mieć jednak na uwadze, że w przypadku pojawiania się ożywienia na rynku, powinniśmy szybko zareagować i zmienić strategię inwestycyjną na bardziej otwartą i dynamiczną. Przy budowanie portfela inwestycyjnego powinniśmy brać pod uwagę nie tylko poziom ryzyka poszczególnych inwestycji, ale też powiązane z tym stopy zwrotu z owych inwestycji.