Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Raport wydatków domowych

  Prosty i funkcjonalny raport analityczny dotyczący wszystkich dokonywanych w gospodarstwie domowym zakupów (wydatków) oraz uzyskiwanych zarobków (wpływów). To porównywane niekiedy do rachunku zysków i strat – używanego w terminologii rachunkowości przedsiębiorstw – narzędzie, pozwala na sprawne i efektywne zarządzanie domowymi finansami.

  Dlaczego nazywamy go raportem analitycznym? Przede wszystkim dlatego, że samo zbieranie i zapisywanie (na odpowiednim formularzu) informacji o przychodach i kosztach gospodarstwa domowego (w postaci rejestru transakcji określonej kwotowo oraz odpowiednią kategorią wydatku lub wpływu), to dopiero etap wstępny w procesie zarządzania domowymi finansami. W dalszej kolejności niezbędne są odpowiednie analizy oraz ustalenie tzw. bilansu dnia (różnicy pomiędzy przychodami a kosztami), a także sprawdzenie stanu gotówki w budżecie domowym na dany dzień miesiąca. Tylko takie podejście pozwala na efektywne planowanie wydatków regularnych oraz nieregularnych w każdym gospodarstwie domowym. Uczy nas ponadto oszczędzania pieniędzy, a w konsekwencji także ich dalszego pomnażania (inwestowania w różnorodne instrumenty rynku – lokaty, obligacje, akcje, fundusze inwestycyjne).