Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Wiek emerytalny

  Wiek, po ukończeniu którego można przejść na emeryturę. Na przestrzeni lat granica wieku emerytalnego może się przesuwać, a doskonałym tego przykładem jest Polska. Wiek emerytalny wpływa bezpośrednio na wysokość przyznawanej emerytury. Im dłuższy był lub jest okres składkowy, tym więcej środków zdeponowanych na indywidualnym koncie w ZUS, co przekłada się na kwotę comiesięcznego świadczenia emerytalnego. Po osiągnięciu wieku emerytalnego, który w danym momencie obowiązuje, każdy obywatel ma prawo do wnioskowania o ustalenie prawa do emerytury.

  Obecnie w Polsce – zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 r., Nr 162, poz. 1118) – wiek emerytalny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn wynosi 67 lat. Próg 67 lat będzie osiągnięty dopiero w 2020 roku w przypadku mężczyzn i 2040 roku u kobiet, a od początku 2013 roku jest stale podnoszony (cyklicznie co 4 miesiące) o jeden miesiąc. Podwyższanie wieku emerytalnego obejmuje co do zasady kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.