Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Wydatki regularne i nieregularne 

  Używany w procesie zarządzania domowym budżetem podział wydatków na dwie zasadnicze kategorie. Podział ten uwzględnia wydatki, które są ponoszone regularnie w danym miesiącu oraz te, które są nieplanowane i okazjonalne. Ten podział warto stosować zwłaszcza przygotowując się do systematycznego planu oszczędzania (obejmującego m.in. redukcję zbędnych wydatków i obniżania wysokości wydatków niezbędnych) oraz pomnażania pieniędzy. Narzędziem wspomagającym taki plan jest raport (rejestr) wydatków domowych. W ramach raportu wyodrębnia się tzw. katalog wydatków przewidywalnych, który obejmuje właśnie wydatki regularne oraz nieregularne.

  Wydatki regularne są najczęściej doskonale nam znane w każdym miesiącu i w pełni przewidywalne. Są to w szczególności różnego typu opłaty stałe za: prąd, gaz, telewizję, telefon, czynsz za mieszkanie, jedzenie itp. Wydatki nieregularne natomiast nie są przewidywalne i zdarzają się nam okazjonalnie. Należą do nich wydatki na ubrania, rozrywkę itp. To one sprawiają nam najwięcej problemów jeśli chodzi o kontrolowanie domowego budżetu. Regularna analiza wydatków regularnych i nieregularnych pod kątem ich racjonalności może przyczynić się do wypracowania naprawdę sporych oszczędności.