Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

  Państwowa jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną. Zadaniem ZUS jest gromadzenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne obywateli, a także dystrybucja świadczeń w postaci emerytur, rent, zasiłków macierzyńskich i chorobowych w wysokości i na zasadach ustalonych w odpowiednich przepisach.

  Do najważniejszych zadań ZUS należą: realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych, opiniowanie projektów aktów prawnych z zakresu zabezpieczenia społecznego, realizacja umów i porozumień międzynarodowych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, kontrola orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy, opracowywanie aktualnych analiz i prognoz w zakresie ubezpieczeń społecznych, kontrola wykonywania przez płatników składek i przez ubezpieczonych obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz innych zadań zleconych Zakładowi. Ponadto ZUS gromadzi dane osobowe płatników składek dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

  Środki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS, stanowią blisko 50% zasobów pieniężnych państwa. Niemniej jednak zakład nie prowadzi własnej polityki finansowej, przez co sam nie może ustalać wysokości składek bądź też świadczeń.