Zmień Perspektywę na przyszłość
i zadbaj o swoje finansowe jutro z funduszami Goldman Sachs Perspektywa
Jak działają fundusze cyklu życia Goldman Sachs Perspektywa?
2030, 2045 a może 2055?
Wybierz subfundusz Goldman Sachs Perspektywa, w którego nazwie znajduje się rok najbliższy Twojego planowanego zakończenia inwestycji. Sposób inwestowania Twoich środków dostosujemy właśnie do tej daty!
Polityka inwestycyjna subfunduszu i sposób jej realizacji będzie dostosowany do wybranej przez Ciebie daty. Szczegółowe informacje znajdziesz w Prospektach Informacyjnych
W początkowym okresie
fundusz skupia się na pomnożeniu kapitału inwestując przede wszystkim w fundusze akcji o wyższym ryzyku, ale mogące przynieść większe zyski.
W początkowym okresie funkcjonowania Subfunduszu do 64% Aktywów Netto Subfunduszu będzie inwestowane w fundusze o charakterze akcyjnym oraz inne instrumenty o charakterze udziałowym, pozostała zaś część Aktywów Subfunduszu inwestowana będzie w fundusze o charakterze dłużnym oraz inne instrumenty dłużne.
Wraz z upływem lat
rośnie udział mniej ryzykownych funduszy dłużnych, tj. funduszy obligacji, czy funduszy gotówkowych.
W miarę upływu okresu funkcjonowania Subfunduszu do 100% Aktywów Netto Subfunduszu będzie inwestowane w fundusze o charakterze dłużnym oraz inne instrumenty dłużne.
Jak lokowane są Twoje pieniądze?
Otwórz się na nowe Perspektywy
Wybierz jeden fundusz na całe życie
- Wystarczy 200 zł
- Możliwość wypłaty środków w każdym momencie
- Nie martwisz się, jak dobrze lokować pieniądze.
- Stabilny sposób na inwestowanie
Wybierz swoją perspektywę
- lata
Typ | Stopa zwrotu % | Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. W funduszach inwestycyjnych ryzyko określamy wskaźnikiem SRI (ang. summary risk indicator). Może on wynosić od 1 do 7, gdzie 1 oznacza bardzo małe ryzyko, a 7 to najwyższe ryzyko. | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Niestety nie mamy funduszy, które spełniałyby wszystkie określone warunki.
- lata
Najczęściej zadawane pytania
Goldman Sachs Perspektywa jest funduszem inwestycyjnym, stworzonym specjalnie z myślą o regularnym odkładaniu pieniędzy i pomnażaniu oszczędności. Produkt ma formę funduszu inwestującego w różnorodne fundusze inwestycyjne zarządzane przez Goldman Sachs TFI (fundusz funduszy). W strukturze portfela wraz z upływem czasu rośnie udział funduszy obligacji i gotówkowych, co pozwala najpierw skoncentrować się na pomnażaniu kapitału, a w miarę zbliżania się do celu na zapewnianiu większego bezpieczeństwa inwestycji. Podział składek oraz wcześniej zgromadzonych środków pomiędzy fundusze akcji i obligacji zmienia się płynnie z upływem czasu. Ty określasz tylko kiedy planujesz zakończyć inwestycję, czyli wyznaczasz datę docelową. My dbamy o to, by struktura Twoich inwestycji odpowiadała wybranemu przez Ciebie horyzontowi czasowemu, tj. by nie była zbyt ryzykowna. Dlatego wraz z upływem czasu Twoje oszczędności są w coraz większej części lokowane w bardziej bezpieczne fundusze. Podział środków pomiędzy główne kategorie funduszy jest szczegółowo określony dla każdego roku kalendarzowego. Naniesiony na wykres tworzy tzw. ścieżkę alokacji jaką przejdą strategie Goldman Sachs Perspektywa. Ścieżka alokacji jest zbudowana ostrożnie i w oparciu o konserwatywne założenia. Modelowy udział akcji na ścieżce nie przekracza 60% wartości portfela.
Jest to tzw. data docelowa, czyli rok, w którym planujesz wypłacić część lub całość zgromadzonych środków i zrealizować swoje cele finansowe. Jest to również data, kiedy dany subfundusz osiągnie docelową, stałą alokację aktywów, czyli do 100% w funduszach obligacji oraz krótkoterminowych obligacji.
Wystarczy odpowiedź na jedno pytanie: Jak długo chcę inwestować? Przykładowo, jeżeli chcesz oszczędzać na większy wydatek za 10 lat, czyli w 2035 roku, to Goldman Sachs Perspektywa 2035 jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Ścieżka alokacji to naniesiona na wykres dokładna tabela z wagami poszczególnych kategorii funduszy (akcji, obligacji itp.) w danych latach kalendarzowych. Wagi te zmieniają się z biegiem czasu. Każda strategia Goldman Sachs Perspektywa ma swoją wytyczoną ścieżkę alokacji, którą przebędzie od początku swojej działalności do momentu osiągnięcia daty docelowej (roku określonego w nazwie subfunduszu).
- Dopuszczalne są jedynie tymczasowe drobne odchylenia od ścieżki alokacji wynikające ze zmian wartości poszczególnych funduszy. Odchylenia te są eliminowane przez proces tzw. kwartalnego rebalancingu, bądź częściej jeśli wartość odchylenia jest znaczna.
Nie. W tej strategii dążymy do unikania emocjonalnych reakcji i ryzykownych prób przewidzenia kierunku, w którym podąży rynek. Skład portfela Goldman Sachs Perspektywa będzie przede wszystkim powiązany z tzw. data docelową, czyli czasem, w którym zrealizowany ma być cel inwestycyjny. Przejściowe zawirowania na rynkach nie będą pretekstem do zmniejszania zaangażowania w fundusze akcyjne. Wprost przeciwnie – duże spadki na giełdach powodować mogą odchylenia od ścieżki alokacji i zarządzający będzie uzupełniał portfel tanimi funduszami akcyjnymi. Z kolei gwałtowne wzrosty będą wymuszały częściową sprzedaż drogich funduszy.
Poszczególne strategie Goldman Sachs Perspektywa inwestują w polskie i zagraniczne fundusze Goldman Sachs. Są więc to tzw. fundusze funduszy. Za ich pomocą Twoje oszczędności będą inwestowane nie tylko w Polsce, ale częściowo również na globalnych rynkach finansowych. Zyskujesz dostęp do różnorodnych funduszy inwestycyjnych. Możesz zarabiać na wzroście cen akcji polskich i zagranicznych spółek, ale również obligacji emitowanych przez rządy i korporacje.
Doborem funduszy i zarządzaniem portfelem inwestycyjnym zajmuje się doświadczony zespół zarządzających Goldman Sachs TFI. Nasza filozofia inwestycyjna opiera się na przejrzystości i odpowiedzialnym inwestowaniu.
Ogólna klasa ryzyka w zależności od strategii oraz roku kalendarzowego waha się od „średnio niskiej” czyli 3 na 7 (Goldman Sachs Perspektywa 2055) do „niskiej” czyli 2 na 7 (Goldman Sachs Perspektywa 2025). Jednocześnie ze zmianą alokacji aktywów strategii Goldman Sachs Perspektywa zmienia się również klasa ryzyka. Wraz z upływem czasu i zbliżaniem się do daty docelowej płynnie rośnie udział bezpieczniejszych klas aktywów w portfelu inwestycyjnym. Tym samym ryzyko danej strategii jest mniejsze. Maleje ono płynnie z upływem czasu, jednak jego profil określony w prospekcie zmienia się skokowo, przy przejściu do niższej kategorii. O szczegółach możesz przeczytać w Prospekcie Informacyjnym.
Wysokość opłat zależy od tego, który subfundusz wybrałeś. Im większy udział funduszy dłużnych w portfelu, tym opłata za zarządzanie będzie niższa. Maksymalne wysokości stawek opłaty za zarządzanie przypisanych do poszczególnych kategorii jednostek uczestnictwa w określonych przedziałach czasu dostępne są w rozdziałach statutu oraz prospektu informacyjnego funduszu poświęconych poszczególnym subfunduszom. W zależności od tego u jakiego dystrybutora nabywane są jednostki uczestnictwa, może być pobrana również opłata dystrybucyjna. Jej maksymalna wysokość jest określona w Prospekcie Informacyjnym funduszu. Dokładnej wysokości opłaty dystrybucyjnej należy szukać w tabeli opłat Twojego dystrybutora.
Tak. W dowolnym momencie możesz przenieść swoje środki do innego funduszu Goldman Sachs Perspektywa (np. z Goldman Sachs Spokojna Perspektywa do Goldman Sachs Perspektywa 2025). Operacja ta odbywa się w ramach funduszu parasolowego, przez co nie zostanie pobrany podatek od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki.
Po osiągnięciu daty docelowej dana strategia (np. Goldman Sachs Perspektywa 2025) będzie kontynuowała swoją działalność osiągając docelową alokację aktywów - zgodnie z którą do 100% portfela mogą stanowić fundusze obligacji. Taka alokacja pozostanie już na stałe a fundusz będzie kontynuował swoją działalność.