Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj

  Podatek Belki

  Podatek od zysków kapitałowych. Obecnie w Polsce wynosi on 19% i jest odprowadzany od zysków z lokat i kont oszczędnościowych, obligacji, akcji spółek notowanych na giełdzie, funduszy inwestycyjnych oraz innych instrumentów rynku kapitałowego. Wylicza się go od realnej kwoty zysku, czyli np. od pieniędzy zarobionych na oprocentowaniu lokaty. Zatem od kwoty zysku (brutto) należy obliczyć 19% podatek (mnożąc kwotę brutto przez 0,19).

  W poprzednich latach bardzo popularne były lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek, które skutecznie obchodziły podatek Belki, ponieważ dzienny zarobek na nich był bardzo niski. Obecnie jednak opodatkowane są również najniższe odsetki. Są jednak metody pomnażania pieniędzy, które zwalniają z konieczności zapłaty podatku Belki. Nieopodatkowane są środki, które zostały zdeponowane na Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE). Nie jest opodatkowane także oszczędzanie i inwestowanie środków pieniężnych na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE).

  Jak opłacić podatek? Podatek Belki jest najczęściej odprowadzany automatycznie przez instytucję zarządzającą naszymi pieniędzmi (np. bank, fundusz inwestycyjny). Wyjątkiem są dochody uzyskiwane na giełdzie papierów wartościowych – wówczas podatnik musi się rozliczyć we własnym zakresie