Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj
  • AKADEMIA INWESTORA: LEKCJA 1


   Co to znaczy inwestować?

   Co to znaczy inwestować? Czym jest inwestycja?
    

   ikona rośliny doniczkowejInwestowanie powinno być nudne jak oglądanie rosnącej trawy lub schnącej farby. Bo w gruncie rzeczy to tylko narzędzie do osiągania celów i marzeń. Im szybciej zaczniemy, tym lepiej. 

   W skrócie:

   • inwestowanie to angażowanie pieniędzy, czasu i wysiłku tu i teraz, aby uzyskać większe korzyści i zyski w przyszłości.
   • inwestowanie pomaga szybciej zrealizować nasze życiowe cele
   • inwestowanie powinno być stałym elementem domowych finansów

   Inwestowanie mamy w genach. Już tysiące lat temu potrafiliśmy zachować coś na później (np. jedzenie), żeby przetrwać. Albo posadzić w ziemi kilka małych ziarenek i podlewać je regularnie, żeby za kilka lat zebrać owoce. Inwestowanie zawsze wiąże się z poświęceniem czegoś – czasu, pieniędzy, naszego wysiłku. W zamian oczekujemy, że w przyszłości nasza inwestycja będzie generować dochód (np. mieszkanie na wynajem) lub wzrośnie jej wartość (np. kurs akcji na giełdzie). 

   To jest właśnie inwestowanie: 

   Poświęcasz czas i pieniądze tu i teraz na rzecz możliwych korzyści w przyszłości

   Dlaczego tylko „możliwych”? Bo przyszłość jest niepewna. Biznes może się nie rozwinąć, nieruchomość nie znaleźć najemcy, a inwestycje na giełdzie okazać błędne. Ale co by było gdybyśmy w ogóle nie inwestowali? Rozwijalibyśmy się znacznie wolniej od naszych możliwości. Dotyczy to zarówno człowieka, jak i jego pieniędzy. Inwestowanie napędza rozwój i pomaga szybciej osiągać zamierzone cele. 

   Przeczytaj także: Rodzaje funduszy inwestycyjnych - kompleksowy przewodnik po funduszach

   kobieta i mężczyzna z tabletem

   Czym różni się inwestowanie od oszczędzania?
    

   ikona wykrzyknikaW przeciwieństwie do oszczędzania, inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Jednak z ryzykiem można się zaprzyjaźnić. Jak? Na przykład urozmaicając (dywersyfikując) swoje inwestycje. Wybierając kilkanaście akcji różnych spółek z całego świata, zamiast jednej akcji konkretnej spółki. Albo wybierając wysoko notowany fundusz inwestycyjny, w którym jego zarządzający dbają o kontrolę ryzyka i dobór właściwych instrumentów do portfela.
    

   Dlaczego powinniśmy inwestować?

   Bo zamiast bezczynnego trzymania pieniędzy na koncie w banku, wysyłamy je do pracy. Kiedy inwestujemy w obligacje otrzymujemy odsetki. Kiedy inwestujemy w akcje spodziewamy się wzrostu ich wartości i wypłaty dywidendy. Z kolei trzymając gotówkę na koncie w banku pieniądze nie pracują. A więc tak naprawdę tracą na wartości, bo są podjadane przez inflację.
    

   Jak inwestować?

   • ikona z cyfrą 1

    Przede wszystkim wydawaj mniej niż zarabiasz i nie rób niepotrzebnych długów.

    Zacznij inwestować najwcześniej jak się da i rób to regularnie. Nawet bardzo małe kwoty, ale inwestowanie regularnie ograniczają ryzyko, że wejdziesz na rynek w złym momencie (na przykład na tzw. „górce” na giełdzie). 

   • ikona z cyfrą 2

    Im dłużej Twoje pieniądze „pracują”, tym większa szansa, że osiągniesz zysk.

    Gdybyś zainwestował w NN Zrównoważony w 1998 r. i odkładał w nim po 500 zł miesięcznie, to prawie ćwierć wieku później zgromadziłbyś ponad 224 tys. zł – o 80 tys. zł więcej niż gdybyś trzymał te pieniądze „pod poduszką”. Twoje pieniądze ciągle pracowałyby dla Ciebie, zamiast bezczynnie leżeć zdane na łaskę inflacji.

   • ikona z cyfrą 3

    Trzymaj się konsekwentnie ustalonego planu

    Dzięki temu będziesz mogła lub mógł zrealizować życiowe cele, takie jak: 

    - budowa wymarzonego domu
    - sfinansowanie studiów dzieciom, czy
    - zebranie dodatkowych pieniędzy na emeryturę

   W co możesz inwestować?

   Jest wiele sposobów. Możesz inwestować swój czas i pieniądze w rozwój własnej firmy. Możesz inwestować na giełdzie papierów wartościowych w akcje lub obligacje. Możesz też powierzyć inwestowanie w akcje i obligacje specjalistom i wybrać fundusze inwestycyjne. Ponadto, możesz inwestować w nieruchomości, złoto czy dzieła sztuki. Do tego na rynkach finansowych dostępne są instrumenty pochodne, ETF-y, waluty, kryptowaluty i wiele innych.

   Wreszcie, możesz inwestować w swój własny rozwój. W wiedzę i umiejętności, dzięki którym staniesz się lepszym pracownikiem i przedsiębiorcą. W umiejętności „miękkie”, które pomogą Ci lepiej dogadywać się z ludźmi. W końcu, we własne zdrowie. Po to, żeby dłużej cieszyć się życiem w dobrej formie fizycznej korzystając z dobrze zainwestowanych pieniędzy wiele lat wcześniej.