Menu główne

Czego szukasz?

    IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

    Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

    Sprawdź

    IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

    Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

    Sprawdź
    Artykuły

    Artykuł

    Jak obliczyć emeryturę?

    26.10.2023 | 5 min czytania

    Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

    Przeczytaj
    Artykuły

    Artykuł

    Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

    16.12.2023 | 10 min czytania

    Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

    Przeczytaj
    • AKADEMIA INWESTORA: LEKCJA 2


      Dlaczego należy inwestować?

      Inwestowanie jest jak…?

      Ktoś mógłby powiedzieć, że inwestowanie jest jak mydło, bo im częściej przekładamy je z ręki do ręki, tym robi się go mniej. Tak samo będzie gdy pozostawimy je na zbyt długi czas w wodzie. I rzeczywiście, są to sprytne przestrogi, które mogą uchronić nas przed rozczarowaniem – nie podejmuj zbyt wielu decyzji, ale też nie pozostawiaj swojej inwestycji bez opieki.
       

      ikona rośliny doniczkowejNie lubimy rozczarowań, a inwestowanie również nie powinno dawać nam ku temu zbyt wielu okazji. Dlatego inwestowanie powinno być jak patrzenie jak rośnie trawa lub jak schnie farba. Nudne.

       

      Czytaj więcej: Co to znaczy inwestować?

      Inwestowanie można również porównać do sadzenia i doglądania drzew:

      • nikt nie sadzi tylko jednego drzewa – sadzi się ich kilka, żeby zmniejszyć ryzyko, że któreś nie przetrwa trudnych warunków pogodowych;
      • w grupie będzie im raźniej - dadzą sobie nawzajem trochę oparcia i stawią czoła silnym wiatrom;
      • jedno może zachoruje, ale za to inne wyrosną wyższe od pozostałych;
      • jeżeli nie będzie im się zbytnio przeszkadzać i pozwoli działać siłom natury, na emeryturze dadzą cień, a może następnym pokoleniom pozwolą bawić się wśród swoich gałęzi;
      • trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki żyją ze sobą w symbiozie.

      rozwijająca się roślina

      Każdy inwestor powinien pamiętać o tym, żeby nie stawiać wszystkiego na jedną kartę. Warto inwestować w długim, a nawet bardzo długim terminie, i trzeba odpowiednio wybrać to, w co się inwestuje – adekwatnie do swoich potrzeb.

      Dobrze zainwestowane pieniądze dadzą Ci szansę na…
       

      • spokojniejszą głowę, że budujesz swoje oszczędności i w razie utraty pracy czy problemów ze zdrowiem nie obudzisz się z ręką w nocniku;
      • mniejszy kredyt na mieszkanie czy budowę domu;
      • spełnianie Twoich marzeń i zachcianek;
      • łatwiejszy start dla Twoich dzieci lub wnuków;
      • zebranie dodatkowych pieniędzy na emeryturę, bo ta z ZUS-u może Ci nie wystarczyć, jeśli będziesz chciał / chciała utrzymać dotychczasowy poziom życia.

       

      Warto rozpocząć inwestowanie jak najwcześniej. Nawet jeśli nie zarabiasz zbyt dużo. Nawet drobne kwoty, ale odkładane regularnie po latach dadzą Ci dodatkowy kapitał, ale też zapewnią komfort i spokój. 
       

      Inwestowanie a oszczędzanie, czyli dlaczego nie wszyscy są inwestorami?

      młoda kobieta w okularach

      Postawione sobie cele finansowe można, przynajmniej częściowo, osiągnąć dzięki oszczędzaniu, czyli regularnemu odkładaniu określonych kwot. Gdy jednak pieniądze te na swój moment bezpiecznie czekają leżąc na koncie, narażone są na to, że ich realna wartość zostanie zjedzona przez inflację. Z kolei kapitał, który „pracuje” z biegiem lat może się pomnożyć. Tym oszczędzanie różni się od inwestowania, że nie ponosi się ryzyka utraty środków, ale nie daje im się szansy wzrostu wartości. 

      Inwestor to osoba, która wyrzeka się konsumpcji tu i teraz na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości.

      Dlaczego niepewnych? Bo przyszłość jest niepewna. Nasz biznes może się nie rozwinąć, nasza nieruchomość nie znaleźć najemcy, a nasze inwestycje na giełdzie okazać się błędne. Ale co by było gdybyśmy w ogóle nie inwestowali? Rozwijalibyśmy się znacznie wolniej od naszych możliwości. Dotyczy to zarówno człowieka, jak i jego pieniędzy. Inwestowanie napędza rozwój i pomaga szybciej osiągać zamierzone cele. 

      Ryzyko a zwrot z inwestycji

      Ryzyko jest stałym elementem inwestowania i nie powinniśmy go wyolbrzymiać. Zysk bez ryzyka nie istnieje. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy go nie brać pod uwagę. O jakim ryzyku mowa? Lista jest długa, przy czym wielu inwestorów boi się przede wszystkim strat finansowych, które mogą być efektem m.in.:

      • podjęcia złej decyzji;
      • spadków na rynkach;
      • zmian kursów walut;
      • pogorszenia się sytuacji finansowej pojedynczego emitenta akcji czy obligacji;
      • publikacji danych makroekonomicznych, np. inflacji;
      • decyzji banków centralnych.


      Przeważnie jest tak, że im ryzyko danej inwestycji jest większe, tym potencjalnie może ona przynieść wyższy zysk. Na przykład kupno obligacji skarbowych wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem. Otrzymujemy stałe bądź zmienne odsetki, a jeżeli trzymamy te papiery do czasu wykupu, ryzyko, że nie zostaną one odkupione przez państwo jest nikłe. Z kolei zakup akcji spółki notowanej na giełdzie jest dużo bardziej ryzykowny, bo o jej cenie będzie decydowało więcej czynników. Jednak od akcji będziemy oczekiwać w dłuższym czasie wyższej stopy zwrotu.

      Każdy z nas jest w stanie podjąć inne ryzyko. Ważne, abyśmy wiedzieli, że ono jest i tak dobierali inwestycje, żebyśmy mogli spać spokojnie.  

      samolot na niebie między wieżowcami

      Co jeśli stracę?

      Ze stratą ciężko jest się pogodzić. Zwłaszcza, jeżeli tracimy oszczędności całego życia. Na szczęście jest kilka sposobów jak do tych strat nie dopuszczać, lub je ograniczać, ale też jak sobie z nimi radzić, gdy mimo wszystko wystąpią. Zacznijmy od zapobiegania:

      • inwestuj w to, co rozumiesz;
      • nie podejmuj niepotrzebnego i zbyt dużego ryzyka;
      • korzystaj z usług uznanych i podlegających nadzorowi firm, takich jak banki, domy i biura maklerskie czy towarzystwa funduszy inwestycyjnych;
      • nie wierz w obietnice zysków bez ryzyka;
      • zbadaj temat - nie kupuj czegoś tylko dlatego, że opowiadał o tym taksówkarz.
         

      Jak możesz ograniczać ryzyko?
       

      • wpłacaj niewielkie kwoty, ale regularnie – w ten sposób zmniejszasz ryzyko, że zainwestujesz wszystko „na górce”;
      • wydziel sobie określoną część oszczędności, którą możesz stracić i tylko tyle inwestuj – potraktuj to jako poligon doświadczalny;
      • planuj swoje inwestycje na lata, a nie tygodnie – nawet po największych spadkach rynki odrabiają straty, by móc rosnąć dalej;
      • inwestuj w różne instrumenty  – nie wkładaj / pakuj wszystkich Twoich oszczędności w jedną inwestycję;
      • analizuj dane i czytaj komentarze rynkowe – żeby raz na kilka miesięcy sprawdzić, czy strategię, którą wybrałeś przynosi oczekiwane rezultaty;
      • przekazuj swoje pieniądze ekspertom – na przykład inwestując w fundusze inwestycyjne.

      ikona wykrzyknikaNie uda Ci się wszystkiego przewidzieć czy zadziałać na czas.

      Na rynkach finansowych występuje zmienność, ceny aktywów czasem mocno spadają, a kilkunastoprocentowe „korekty” na akcjach występują regularnie. Jak zatem możesz sobie radzić ze spadkami? Spróbuj wyznaczyć sobie „próg bólu” – na przykład 5% czy 10% spadku, po którym na pewno wycofasz się z inwestycji. To z jednej strony może nie poskutkować, kiedy tę granicę sam sobie przesuniesz. Z drugiej strony trudno jest określić gdzie jest „dołek” i kiedy do inwestycji wrócić – wtedy łatwo przegapić najlepszy moment. Dlatego bądź cierpliwy, nie śledź spadającego rynku z zapartym tchem i daj inwestycji czas na odbicie. Świetnym przykładem są wielkie krachy giełdowe, jak przy wybuchu pandemii czy wojny w Ukrainie. Początkowo rynki akcji notowały rekordowe spadki, ale w ciągu kilku miesięcy odrobiły je z nawiązką.

      Dlaczego warto inwestować w fundusze?

      Fundusze inwestycyjne pozwalają pojedynczym inwestorom wspólnie inwestować. Pieniędzmi inwestorów zarządzają towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Są to firmy, które spełniają wymogi setek stron ustaw i rozporządzeń, ale także są ściśle kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Specjaliści zatrudnieni w funduszu, tj. zarządzający aktywami i analitycy finansowi to osoby, które poświęciły tysiące godzin na naukę swojego fachu. I tak jak złamiemy rękę to jedziemy do szpitala, z bólem zęba idziemy do dentysty, a gdy chcemy zrobić remont to pytamy znajomych czy nie polecą nam ekipy. Tak samo w przypadku inwestycji mało kto ma czas i wiedzę, żeby drugi etat wyrabiać na śledzeniu rynków, dokonywaniu obliczeń i podejmowaniu stresujących decyzji.

      Fundusz, tak samo jak dentysta czy ekipa remontowa, pobiera wynagrodzenie za swoją ekspertyzę i poświęcony czas. W zamian specjaliści zatrudnieni w funduszu starają się osiągać jak najwyższe wyniki, ale też ograniczać straty, kiedy rynek spada.

      Możesz to robić samemu. Siedząc przed ekranem wygląda to prosto. Ale tak samo prosto wyglądały skoki Adama Małysza czy okrążenia Roberta Kubicy w bolidzie F1.