Menu główne

Czego szukasz?

  IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

  Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

  Sprawdź

  IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

  Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

  Sprawdź
  Artykuły

  Artykuł

  Jak obliczyć emeryturę?

  26.10.2023 | 5 min czytania

  Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

  Przeczytaj
  Artykuły

  Artykuł

  Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

  16.12.2023 | 10 min czytania

  Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

  Przeczytaj
  • AKADEMIA INWESTORA: LEKCJA 3


   Dlaczego warto zadbać o finansową przyszłość?

   Dlaczego należy inwestować w przyszłość (emeryturę)

   W skrócie:

   • Emerytura z ZUS może nie wystarczyć, dlatego warto rozważyć regularne inwestowanie na przyszłość, na przykład za pomocą produktów z III filara
   • IKE i IKZE pozwalają korzystać z ulg podatkowych, zaś PPK, PPE i PPI to zawsze dobry wybór, bo to dodatkowe środki
   • Fundusze Cyklu Życia to takie fundusze inwestycyjne, w których poziom ryzyka spada, wraz ze zbliżającym się terminem przejścia na emeryturę
     

   Co da mi ZUS?

   Z poprzednich wpisów mogłeś lub mogłaś dowiedzieć się już, że najlepiej jest regularnie inwestować z myślą o długim terminie. Kluczową datą dla wielu inwestorów jest moment przejścia na emeryturę. Czemu akurat myśl o emeryturze skutecznie motywuje do rezygnacji z bieżącej konsumpcji na rzecz niepewnych zysków w przyszłości? 

   Bo wiadomo, że świadczenie emerytalne ZUS nie wystarczy, aby utrzymać poziom życia na dotychczasowej stopie. 

   mężczyzna siedzący przy biurku z notesem

   Jednym z kluczowych pojęć jest tzw. stopa zastąpienia. To wyrażony w procentach stosunek wysokości przyszłej emerytury do Twojego ostatniego wynagrodzenia. Obecnie kształtuje się nieco powyżej 40 proc., jednak eksperci alarmują, że w przyszłości może on być znacznie niższy. W praktyce oznacza to, że zarabiając dziś średnią krajową ok. 6 600 zł miesięcznie, zostaniemy z emeryturą nie przekraczającą 3 000 zł.

   Czy to wystarczy? 

   Nie oszukujmy się – nie wystarczy. Być może jesteś w stanie zacisnąć pasa i przetrwać do pierwszego za mniej niż połowę tego co jeszcze nie dawno wpływało Ci na konto. Niemniej jednak ceny produktów i usług ciągle rosną, a na emeryturze pojawiają się przecież nowe potrzeby, wśród których leki i lekarze do tych najtańszych nie należą. Wtedy każde pismo z podwyżką czynszu, cen energii czy opłat za wywóz śmieci może przyprawić Cię o zawrót głowy.

   ikona ze znakiem zapytaniaIle w takim razie trzeba odłożyć na emeryturę? 


   Zastosujmy bardzo uproszone ćwiczenie: jeśli zarabiasz średnią krajową ok. 6.600 zł i chcesz przeżyć 20 lat błogiej emerytury, przy stopie zastąpienia 40 proc. suma świadczeń emerytalnych jakie w tym okresie otrzymasz wyniesie ok. 634. tys. zł. W tym czasie suma pensji wyniosłaby niemal 1,6 mln zł. Zabraknie zatem ok. miliona złotych, aby godnie spędzić jesień życia.

   Pensja brutto 6 600
   Stopa zastąpienia 40
   Lata na emeryturze 20
   Świadczenie emerytalne 2 640
   Suma świadczeń 633 600
   Suma pensji 1 584 000
   Ile brakuje? 950 400

   Produkty i rozwiązania emerytalne

   W Polsce funkcjonuje wiele rozwiązań, które pomogą Ci w regularnym inwestowaniu na emeryturę. Zanim je poznasz, warto mieć świadomość, że są one konkurencją dla konta czy subkonta w ZUS ani OFE, a stanowią ich uzupełnienie. Trzeci filar, na którym oparta będzie Twoja przyszła emerytura.

   Można podzielić je na dwie grupy:

   Fundusze Cyklu Życia

   drzewa jesienią

   Jedną kwestią jest wybór między IKE a IKZE, oraz o przystąpieniu do PPK czy PPE, a zupełnie osobną jest, w co później inwestować. Budowa portfela inwestycyjnego spośród dziesiątek dostępnych funduszy danego TFI może przerosnąć nawet doświadczonego inwestora. 

   Żeby uprościć to zadanie, w ofercie Goldman Sachs TFI znajdują się fundusze cyklu życia – Goldman Sachs Perspektywa. To rozwiązanie podobne do tego, które można spotkać w PPK. Każdy z tych funduszy inwestuje w różne instrumenty – na przykład akcje i obligacje, a im bliżej daty zamieszczonej w nazwie, zmniejsza udział w portfelu instrumentów ryzykownych. Żeby zbliżająca się emerytura nie wiązała się z dodatkowym, niepotrzebnym stresem.